Nacionalnim strateškim okvirom protiv raka do 2030. unaprijedit će se praćenje, prevencija i liječenje malignih bolesti
Vlada RH je Saboru uputila Prijedlog nacionalnog strateškog okvira protiv raka do 2030. , kojim se želi unaprijediti sveobuhvatno praćenje, prevencija i liječenje malignih bolesti.
Dokument sadrži objedinjene mjere primarne, sekundarne i tercijarne prevencije te optimizaciju zdravstvene skrbi za onkološke bolesnike.
„Strateški cilj dokumenta usmjeren je poboljšanju zdravlja građana tijekom cijelog života, smanjenju pojavnosti i smrtnosti od raka te produljenju i povećanju kvalitete života oboljelih od raka u Hrvatskoj na razinu zapadnoeuropskih zemalja“, rekao je ministar zdravstva Beroš.
Rak je vodeći javnozdravstveni problem u Hrvatskoj, kao i u cijeloj Europskoj uniji, a procjenjuje se da u Hrvatskoj živi 170.000 osoba koje su bolovale ili boluju od raka, upozorio je ministar zdravstva prof. dr. sc. Vili Beroš.
Broj oboljelih od raka u svijetu i Hrvatskoj u stalnom je porastu – Svjetska zdravstvena organizacija predviđa da će svjetski broj novooboljelih porasti s 18 milijuna u 2018. na 29,5 milijuna godišnje u 2040. godini, dok će broj umrlih porasti s 9,5 na 16,4 milijuna godišnje.
Rak je drugi najčešći uzrok smrtnosti (nakon kardiovaskularnih bolesti) i odgovoran je za 27 posto smrtnih slučajeva u Hrvatskoj u 2018. godini, vodeći je uzrok smrtnosti kod osoba mlađih od 65 godina te je odgovoran za 50 posto smrtnih slučajeva kod žena i 35 posto kod muškaraca.
U izradi dokumenta okupljeno 135 dionika organiziranih u 21 radnu skupinu
Najčešći oblik raka kod muškaraca je rak pluća, dok je kod žena rak dojke, a može se očekivati da će u skoroj budućnosti rak prostate postati najčešći oblik raka kod muškaraca.
Ministar Beroš je istaknuo da se epidemiološka situacija povezana s malignim bolestima može poboljšati mjerama primarne, sekundarne i tercijarne prevencije te da u liječenju individualnog bolesnika često treba primijeniti različite oblike terapija uz suradnju multidisciplinarnog tima stručnjaka.
“Pristup na razini populacije treba biti ujednačen uključivanjem stručnjaka različitih profila, kao i tijela državne uprave te upravljačkih tijela pri Ministarstvu zdravstva i Hrvatskom zavodu za zdravstveno osiguranje, uz doprinos udruga bolesnika. Samo zajedničke intervencije mogu pridonijeti pozitivnim iskoracima na području liječenja malignih bolesti i time osigurati dulji i kvalitetniji život građanima”, naglasio je.
Premijer Andrej Plenković rekao je da dokument upućuju u Hrvatski sabor jer žele da i Sabor, odnosno zastupnici daju doprinos raspravi o strateškom okviru za borbu protiv raka u idućih 10 godina.
Pri izradi dokumenta okupljeno je 135 dionika organiziranih u 21 radnu skupinu, a izrađen je nakon tri godine konzultacija, istraživanja i rasprava te sadrži 12 poglavlja, 143 cilja i podcilja i 302 mjere/aktivnosti.
IZVOR:
https://vlada.gov.hr/vijesti/nacionalnim-strateskim-okvirom-protiv-raka-do-2030-unaprijedit-ce-se-pracenje-prevencija-i-lijecenje-malignih-bolesti/30971